Čo je to WHOIS?

Databáza WHOIS obsahuje kľúčové informácie o doménach. Pri vyhľadávaní môžete zistiť detaily, ako je dostupnosť domény, expirácia domény, kto doménu vlastní, kontaktné informácie o vlastníkovi, adresu, telefónne číslo, e-mailovú adresu a ďalšie.

Ako to funguje

Vždy, keď si niekto zaregistruje doménu, odošle svoje osobné údaje organizácii Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Je to podobné, ako keď si na úrade zaregistrujete svoj dom.

Často kladené otázky o vyhľadávaní cez WHOIS a ochrane súkromia

Nájdite odpovede na často kladené otázky o vyhľadávaní v databáze WHOIS a ochrane súkromia

Databáza WHOIS obsahuje zoznam všetkých registrovaných domén na internete. Vyhľadávaním údajov WHOIS sa môžete dostať k rôznym informáciám ohľadne domény, ako napríklad dátum registrácie, dátum expirácie domény, identifikačné číslo domény, meno registrátora, kontaktné údaje, názov serveru a ďalšie. WHOIS databáza je prístupná pre verejnosť a každý má možnosť si vyhľadať údaje o zaregistrovanej doméne. Databázu spravuje a pravidelne aktualizuje organizácia Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Keď si vytvoríte webovú stránku, musíte sa tiež zaregistrovať do ICANN.

Pri registrácii názvu domény budete tiež musieť poskytnúť svoje osobné údaje ako meno, adresu, telefónne číslo a e-mail. Tieto informácie sú uložené v databáze WHOIS a prostredníctvom vyhľadávania domén WHOIS si ich môžete ktokoľvek vyhľadať.

Ochrana údajov WHOIS je služba ochrany, ktorú poskytuje Hostinger na to, aby ochránil súkromie vlastníkov domén. V prípade ak sa rozhodne pre ochranu údajov WHOIS, vaše osobné údaje budú skryté, alebo budú nahradené údajmi proxy serveru, aby bola zachovaná ich ochrana.

Vyhľadávanie v WHOIS Lookup je ľahké a rýchle. Do vyhľadávača zadáte iba názov domény alebo IP adresu a kliknite na tlačidlo "Vyhľadať." Náš nástroj začne databázu WHOIS prehľadávať a v priebehu niekoľkých sekúnd vám poskytne všetky údaje vrátane záznamov o registrácii doménových mien.

Vyhľadané informácie však nepoužívajte na marketingové účely alebo spam, pretože to organizácia ICANN zakazuje.

Vaše údaje v databáze WHOIS by mali byť vždy aktualizované, aby odpovedali pravidlám organizácie ICANN. To znamená poskytnutie presných kontaktných údajov, prostredníctvom ktorých môžete dostávať korešpondenciu od vášho poskytovateľa.

Svoje údaje v databáze WHOIS môžete jednoducho aktualizovať pomocou ovládacieho panela Hostinger. Stačí iba pár krokov a ak chcete, môžete všetky svoje informácie aktualizovať naraz. Aby ste aktualizovali údaje v databáze WHOIS, budete sa musieť prihlásiť do svojho Hostinger účtu a prejsť do ovládacieho panelu.

Pamätáte si ešte na funkciu ochrany údajov WHOIS? Práve preto sú niektoré položky vo výsledkoch vyhľadávania WHOIS skryté. Registrátori domén požiadali o ochranu údajov WHOIS a tak poskytovateľ domény ich kontaktné údaje skryl.

Niektoré informácie môžu poskytovatelia domén skrývať tiež na základe miestnych zákonov o ochrane údajov a súkromia, ako je napríklad nariadenie GDPR.

Ak chcete skryť svoje osobné údaje v databáze WHOIS, môžete použiť službu Ochranu údajov WHOIS. Ak sa niekto rozhodne vašu doménu vyhľadať, nebude môcť vidieť vaše kontaktné údaje.
Ak chcete skryť svoje údaje v databáze WHOIS, musíte sa prihlásiť do svojho Hostinger účtu a prejsť do členskej zóny. Potom kliknite Doména v hornej časti obrazovky a následne na jedno z tlačidiel Objednať. Vzápätí budete presmerovaní na platobnú stránku, kde si môžete vybrať spôsob platby za používanie služby Ochrana údajov WHOIS.

Pamätajte, že aktualizácia zmien niektorých záznamov v databáze WHOIS si vyžaduje určitý čas. To znamená, že než sa vaše údaje v databáze skryjú, ľudia ich ešte stále budú môcť vidieť.